Ekspert FIMAL z Centrum Ogrodniczego radzi jak wykorzystać zaśmiecające ogród liście i stworzyć z nich naturalny nawóz

Jest to naturalny, próchniczy użyźniacz gleby, powstały wskutek kompostowania starych liści z drzew i krzewów. W odróżnieniu od zwykłego kompostu jest znacznie łatwiejszy do przygotowania.

Ziemia liściowa nie jest tak bogata w azot i fosfor jak zwykła gleba, ale zawiera dużo węgla. Czyni ją to idealnym dodatkiem do gleby, na której rosną mało wymagające rośliny, kwiaty balkonowe oraz nowe rozsady. Jest lekka, spulchnia ziemię, chłonie wodę i chroni przed przesuszeniem w gorące dni. Ogólna jakość gleby jest znacznie poprawiona, rośliny mają ułatwiony rozrost systemu korzeniowego i są lepiej odżywione.

Ziemia z liści ma pH obojętne lub lekko kwaśne, więc nadaje się do uprawy szerokiego wachlarza roślin.

Jakie liście są najlepsze do kompostowania?

Prosta odpowiedź – te, które znajdziemy na ziemi. Są to przeważnie liście miękkie, lekkie; szybciej się rozłożą od liści roślin zimozielonych, jak bukszpan. Możemy oczywiście dodać liście zielone, ale pod warunkiem że nie będą miały pasożytów i chorób. Patogeny owe mogą zakazić ziemię i sprawić, że nie nada się do użyźniania.

Liście oczywiście różnią się strukturą i składem. Niektóre będą twardsze lub będą zawierać więcej garbników, a w związku z tym wolniej się rozłożą. Orzech włoski, dąb, olcha, grusza – to przykłady trudnych do kompostowania roślin. Nie polecamy ich do tworzenia ziemi liściowej. Szczególnie problematyczne są orzechy włoskie, które zawierają juglon, substancję mogącą zablokować rozwój niektórych roślin. Ale to nie oznacza, że liście orzecha nadają się jedynie do spalenia. Juglon lubią tuje oraz porzeczki, warto przygotować zatem osobny kompost specjalnie dla nich. Innym „ryzykownym” drzewem jest kasztanowiec. Chociaż liście mają idealną strukturę, to podatność na zachorowania na zrotówka kasztanowcowiaczka eliminuje je z kompostu; niemal na pewno zakażą one zdrowe komponenty mieszanki.

Jak przygotować ziemię liściową?

1. zbierz liście z ziemi w ogrodzie; mogą być po deszczu mokre, wilgoć przyspieszy rozkład. Oczyść z zanieczyszczeń. Zgarnij na kupkę, w miarę możliwości rozdrobnij, na przykład kosiarką do trawy. Im mniejsze kawałki, tym szybciej się rozłożą.

2. przełóż do grubego worka foliowego (na gruz) lub do kompostownika

a) worek – włóż liście, lekko je uciskając. Wierzch można podsypać kredą wapienną lub innym nawozem z wapniem. Zwilż lekko liście i zawiąż worek, notując gdzieś datę. Zrób kilka małych otworków, aby zawartość „oddychała”, w innym przypadku gazy gnilne mogą po kilku miesiącach rozsadzić worek. Ustaw worek w zacienionym miejscu, na przykład oprzyj o ścianę altanki lub o drzewo. Co 3-4 miesiące podrzuć worek, aby wymieszać zawartość. Przy okazji sprawdź, czy zawartość nie wyschła za bardzo. Suche liście nie rozłożą się; zwilż je lekko.

b) kompostownik nie może zawierać niczego oprócz liści, żadnych innych odpadów biologicznych. Układamy je warstwami po około 20 centymetrów. Każdą warstwę oddziel ziemią lub świeżym kompostem. Kompostowanie przyspieszy nawóz z azotem, na przykład mocznik czy obornik. Górną warstwę przysyp ziemią i zwilż. Kompost okryj folią. Co 2-3 miesiące wymieszaj go.

Ile trwa kompostowanie ziemi z liści?

Dość długo, bo nawet do dwóch lat. Na szczęście możemy ten proces znacznie skrócić.

Dżdżownice

Sympatyczne pomocnice ogrodnika zazwyczaj same znajdują drogę do naszego kompostu, jedynie w przypadku foliowych worków mogą mieć problemy ze wślizgnięciem się do środka. Warto złapać je w ogrodzie i dorzucić do mieszanki. Pomogą przez drążenie otworów oraz przetrawianie liści. Tak, będą się żywić naszym kompostem, ale bez obaw – wszystkiego nie zjedzą, nawet przez wiele miesięcy stołowania się na nasz koszt.

Startery kompostowe

Szczepionki i aktywatory kompostowe zawierają szczepy bakterii tlenowych, znacznie przyspieszających rozkład materii. Pomagają także utrzymać właściwą temperaturę mieszanki.

Grzybnia

Sprzedawana w sklepach ogrodniczych grzybnia pozwala na rozkładanie nawet pni drzew, sterta liści nie stanowi dla niej żadnego wyzwania. Pomoże Ci poradzić sobie z najbardziej grubymi i powoli kompostującymi liśćmi.

Preparaty ziołowe

Napar z nagietka, mniszka, rumianku, albo krwawnika wylej na wierzch kompostu. Zadziała to jak naturalny booster; metoda znana naszym praprababciom i do dziś skuteczna.

Kompost

Najczęściej stosowana metoda to po prostu użycie gotowego kompostu. Przesypana nim zawartość kompostownika znacznie szybciej jest rozkładana.

Ziemia liściowa to całkowicie darmowy i naturalny nawóz, pozwalający wykorzystać zaśmiecające ogród resztki do poprawy ogólnego stanu gleby. Zamiast palić i wyrzucać – zatrudnij zwiędłe liście do pracy!

Polecamy