Nawadnianie trawnika

Jak często należy podlewać trawnik?

Trawnik należy podlewać raz na dwa, trzy dni. Optymalna ilość wody to do 12 litrów na metr kwadratowy, co w przełożeniu na język polski oznacza… obficie. Proces podlewania nie powinien być gwałtowny, ale rozłożony w czasie tak, by woda powoli wniknęła na głębokość 15 centymetrów. Dzięki temu trawa rozbudowuje system korzeniowy i sięga nim głębiej, co sprawia, że staje się bardziej odporna okresy suszy i uszkodzenia mechaniczne.

W określeniu stopnia nawilżenia może pomóc pręt lub kij, który wbijamy co kilkadziesiąt minut w glebę, obserwując poziom zawilgocenia – dokładnie tak samo, jak sprawdzamy stopień gotowości ciasta w piekarniku…

Młode trawniki warto podlewać dwa razy dziennie, przed i po zachodzie słońca. Dojrzałe, dobrze ukorzenione źdźbła nie wymagają tak dużej wilgoci i dwukrotne podlanie w tygodniu całkowicie wystarczy – oczywiście o ile temperatura nie przekracza 30 stopni. Gdy trawa u nasady przyjmuje kolor brązowy, to znak, że czas szybko sięgnąć po zraszacz.

Jaka pora dnia jest najlepsza na podlewanie?

Najlepszą porą jest ranek, zanim intensywność słońca osiągnie apogeum. Podlanie w południe wiąże się z szybkim odparowaniem wody (nie zdąży wniknąć w glebę) oraz stworzeniem na źdźbłach mikrosoczewek, skupiających promienie i parzących roślinę. Podlewanie wieczorem jest możliwe, ale niekoniecznie wskazane. Nocą woda odparowuje w znacznie zmniejszonym stopniu, co sprawia, że przez kilka godzin trawnik „stoi w wodzie”, co może sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych grzybów i wywoływać gnicie systemu korzeniowego.

Czym podlewać?
Cellfast
Cellfast

Dzięki zraszaczom i pistoletom uzyskasz najlepszy efekt nawodnienia. Zapewniają one odpowiednie dozowanie wody dzięki możliwości regulacji jej przepływu.

Zraszacze umożliwiają stworzenie kompletnego, działającego autonomicznie systemu nawadniania każdego terenu. Pistolet ogrodowy zaś służy przede wszystkim do ręcznego podlewania; jego zaletą jest precyzja, dzięki której pozwala dotrzeć do każdej rośliny.

Duży ogród bardzo często wymaga obu tych akcesoriów. Zraszacz sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni, a pistolet będzie nieoceniony w przypadku konieczności dostania się do ciasnych zakamarków i małych roślinek.

Doskonały wybór zraszaczy ogrodowych oraz pistoletów, a także przeróżnych akcesoriów, znajdziesz w naszym Centrum Ogrodniczym.

Polecamy