Ekspert FIMAL z Centrum Ogrodniczego radzi jak przekonać pewne sympatyczne zwierzątko, że trawa jest bardziej zielona gdzie indziej…

Kret to ssak z podrodziny kretów w rodzinie kretowatych. Osiąga dokret 23 centymetrów długości bez ogonka. Masa ciała to maksymalnie 225 gramów.

Zwierzątko lubi gleby wilgotne i żyzne, unika kamienistego i suchego podłoża. Idealnym habitatem stają się nasze starannie wypielęgnowane ogrody, z dobrze spulchnioną ziemią, doskonałą wilgotnością i dużą ilością pożywienia.

Jak kret pomaga w ogrodzie?

Kret zjada pędraki, ślimaki, larwy i poczwarki wielu szkodliwych insektów. Ponadto eliminuje z terenu drobne gryzonie.

Jak kret szkodzi w ogrodzie?

Poszukując jedzenia, zwierzę drąży podziemne tunele, które z jednej strony spulchniają ziemię, ale z drugiej powodują uszkodzenia systemu korzeniowego roślin. Niesławne kopce są plagą trawników oraz powodem gnicia roślin przez nie przysypanych. Żerując na innych mieszkańcach naszego ogrodu, niszczy całe populacje pożytecznych dżdżownic i żab, co na dłuższą metę pogarsza ogólny dobrostan gleby i ogrodu.

Jak zwalczyć kreta?

kret, akwarela Pauliny Stolarczuk

akwarela: Paulina Stolarczuk

Kret znajduje się pod częściową ochroną, co oznacza w praktyce, że w rejonach dzikich jest całkowicie nietykalny, a na naszych działkach i w ogrodach należy stosować rozmaite środki mniej lub bardziej łagodnej perswazji, aby zwierzątko przekonać do relokacji. Zabijanie kretów jest prawnie zabronione! W uzasadnionych przypadkach zezwolenia na odstępstwo od zakazów może udzielić wyłącznie regionalny dyrektor ochrony środowiska (regionalny konserwator przyrody).

Krety mają oczy, ale niewykształcone do końca i z wiecznie zamkniętymi powiekami; pod ziemią wzrok jest nieistotny, a stale sypiąca się do oka ziemia powodowałaby stany chorobowe i infekcje. Mimo wszystko kret potrafi rozróżnić dzień i noc przez powieki i w związku z tym ma stały rytm dobowy.

Słuch i węch to główne, bardzo mocno wyczulone, zmysły zwierzaka. Jeżeli chcemy omówić z kretem warunki jego kapitulacji, musimy porozumieć się z nim za pomocą zapachów i dźwięków.

Domowe sposoby walki z kretem

1. szklana butelka

Butelkę wkopujemy w ziemię pod kątem, szyjką do góry. Wiatr wpadający do butelki będzie powodował ciche (dla człowieka) wibracje akustyczne, które będą przykre dla kreta.

Zalety: minimalny koszt i wykorzystanie artykułu obecnego w każdym gospodarstwie domowym
Wady: kret to zwierzę na tyle inteligentne, by po pewnym czasie przyzwyczaić się i ignorować wibracje

2. wiatraczki

Popularne plastikowe wiatraczki, wkopane w ziemię, działają odstraszająco poprzez emitowanie wibracji (drgając w miejscu wkopania pod wpływem wiatru).

Zalety: niski koszt, atrakcyjne wizualnie – mogą służyć za ozdobę ogrodu
Wady: nie działają w bezwietrzną pogodę, są mało odporne na zmienne warunki atmosferyczne

3. metalowy pręt wbity w kopiecbutelki na pręcie

Zwykły drewniany palik lub metalowy pręt należy wkopać w kopiec, następnie od czasu do czasu stukać w niego. Wariant automatyczny urządzenia, oszczędzający wycieczek do palików i budzenia niezdrowej sensacji lub rozbawienia wśród innych użytkowników działki, polega na przymocowaniu sznurka lub drutu i doczepienia doń aluminiowej puszki lub po prostu na nałożeniu plastikowej butelki. Wiatr będzie za nas opukiwał pręt.

Zalety: niski koszt
Wady: niski walor estetyczny, uporczywy dźwięk może przeszkadzać użytkownikom ogrodu w bardziej wietrzną pogodę

4. kłębki włosów i sierści

Bezwłosy ogrodnik

Kłębki należy wcisnąć w otwór wejściowy korytarza. Krety żywią awersję do włosów i unikają tuneli, w których się takowe znajdą.

Zalety: całkowicie ekologiczne i tanie rozwiązanie

Wady: nie każdy ma dostęp do nadmiarowych włosów czy zwierzęcej sierści…

5. rośliny odstraszające krety

Kret nie lubi zapachu aksamitek, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy. Warto zatem posadzić je w rejonie występowania zwierzaków.

Zalety: rośliny ubogacą nasz ogród
Wady: brak!

6. mocno pachnące odpadki kuchenne

Czosnek, cebula, skórki po cytrynie, resztki ryb, spleśniałe warzywa, i tym podobne produkty uboczne gotowania, doskonale nadają się do czopowania krecich tuneli.

Zalety: pozbywamy się w naturalny sposób bio-odpadków, ubogacając glebę w substancje odżywcze i wspierając procesy gnilne
Wady: zapach i estetyka, które mogą być problemem w przypadku nie dość starannego umieszczania odpadków w kretowiskach

Zaawansowane metody walki z kretem

1. soniczny odstraszaczSonic przeciwko kretom

Urządzenie może być zasilane bateriami lub panelami słonecznymi. Zasada działania jest prosta: w głąb ziemi emitowany jest dźwięk o częstotliwościach przykrych dla kretów. Aby utrudnić zwierzakom przyzwyczajenie się do bodźca, odstraszacz cyklicznie zmienia częstotliwość. Używając paraleli, wyobraźmy sobie sąsiada, który nocami hałasuje za ścianą, grając na przemian na trąbce, perkusji, gitarze, krzycząc i stukając…

Zalety: wystarczy raz zamontować, by mieć problem z głowy na długi czas
Wady: konieczność wymiany baterii, jeśli mamy egzemplarz nimi zasilany

2. kretołapka

Umieszczana jest w tunelu. Wydłużony kształt i system zapadek sprawia, że kret, który wpełznie w pułapkę, nie może się wydostać. Z racji konstrukcji i działania, metoda ta budzi wiele kontrowersji i wymaga dyscypliny i troski. Zwierzątko uwięzione w pułapce w ciągu maksymalnie 10 godzin umiera z wycieńczenia i przerażenia. Przy stosowaniu kretołapek należy pilnować zegarka i co kilka godzin sprawdzać ich stan; pojemnik wywozi się kilka kilometrów od miejsca zamieszkania i wypuszcza zwierzątko na wolność, mając pewność, że już do nas nie wróci i znajdzie dom, w którym nie będzie nikomu przeszkadzać.

Zalety: skuteczność, chwytanie kretów żywcem
Wady: konieczność ciągłego kontrolowania pułapek i wywożenia zwierząt w rejony niezamieszkane

3. chemiczne środki odstraszające
granulkiAntykret granulat

To preparaty typu karbid, wsypywane do otworu wejściowego tunelu i zalewane odrobiną wody. Reakcja chemiczna powoduje wydzielanie się gazu, który rozchodzi się po wszystkich zakamarkach i wypłasza krety.

płyny

Specjalne detergenty, wlewane do korytarza. Działają podobnie do granulek. Przy stosowaniu trzeba uważać, by nie wdychać oparów, są szkodliwe dla ludzi.

świece dymne

Świece wkłada się w aktywne kretowisko, do otworu wejściowego. Po podpaleniu przysypuje ziemią; świeca wydziela gryzący dym. Ta metoda pomaga znaleźć ukryte wejścia do krecich tuneli. Jeśli gdzieś na terenie ogrodu widzimy słupek dymu unoszący się spod ziemi, wiemy gdzie jest otwór do uszczelnienia. Świeca działa przez dwa dni, do tego czasu wszystkie otwory powinny być starannie uszczelnione.

Zalety: wysoka skuteczność i uniwersalność – poza kretami wypędzane są wszystkie ryjące norki gryzonie
Wady: utrudnione korzystanie z ogrodu w czasie fumigacji i wydzielania się ostrych zapachów, możliwość podrażnienia lub uszkodzenia dróg oddechowych

Sonic solarny
Płyn na krety
Pułapka na krety

Polecamy