Ekspert Fimal, Bogdan Wilkoszewski, opowiada o grzejnikach.

Jakie są ich rodzaje, zastosowanie, o czym należy pamiętać podczas doboru danego produktu do konkretnego wnętrza? Zapraszamy do lektury!


Kiedy myślimy o ciepłym domu, wizualizujemy sobie kocyki, miękkie światło, puszyste dywany, parujący kubek z herbatą lub kawą… Mało kto wspomni na końcu listy  o „grzejnikach”. Pod naszą szerokością geograficzną stanowią wygodną alternatywę dla kłopotliwego zestawu „ognisko + dziura w suficie”, zatem warto je zauważyć i docenić.
grzejniki członowe: składają się z połączonych żeberek/członów. Najbardziej klasyczne i rozpowszechnione rozwiązanie. Często spotykane w starym budownictwie; jako że tradycyjnie wytwarzane były z ciężkiego i solidnego żeliwa, działają bez zarzutu nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji! Współczesną alternatywą są zdobywające coraz większą popularność grzejniki aluminiowe, znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie.

+ bardzo dobra wydajność grzewcza
+ szybkie ogrzewanie pomieszczenia

grzejniki płytowe: niewielkie i relatywnie płaskie, sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach i ciasnych miejscach. Mają mniejszą pojemność wodną, co oszczędza energię przy podobnej wydajności w porównaniu do członowych.

+ nowoczesne i eleganckie
+ wysoka estetyka wykonania
+ duża powierzchnia grzewcza i wydajność

grzejniki drabinkowe: pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami. Ten rodzaj grzejników jest najczęściej używany w łazienkach, jako że żeberka nadają się idealnie do suszenia ręczników i bielizny.

+ połączenie ogrzewacza z dodatkową suszarką
+ odporne na wilgoć i rdzę
+ zajmują mało miejsca w pomieszczeniu
+ dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach
+ dostępne w wersji elektryczne i wodnej

GRZEJNIK SUN 3
grzejniki konwektorowe: zbudowane są z miedzianych rur, na które nałożono aluminiowe blachy i zamknięto w obudowie

+ wbudowany mechaniczny lub elektroniczny termostat
+ są lekkie
+ energooszczędne podczas pracy

grzejniki dekoracyjne: określane jako „designerskie”, posiadają wysokie walory estetyczne i ozdobne. Występują w różnych kolorach i kształtach, niejednokrotnie niezwykle fantazyjnych. Używane w każdym pomieszczeniu.

+ są praktyczne i pełnią funkcję ozdobną
+ mają ciekawe kolory i wzornictwo
+ odpowiednie do wszystkich pomieszczeń

grzejniki kanałowe: używane w przypadku dużych przeszkleń (np. przy drzwiach na taras, balkon, całościennych oknach balkonowych), czyli tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania grzejnika ściennego z braku… ściany. Montowane w podłodze.

+ praktycznie niewidoczne, zerowa ingerencja w wystrój pomieszczenia
+ nie wymagają ściany/muru
+ wychwytują zimne powietrze w pobliżu przeszkleń i zapewniają idealną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu

grzejniki sanitarne: zaprojektowane do pomieszczeń, gdzie panują wysokie standardy higieniczne, jak szpitale, budynki użyteczności publicznej. Konstrukcja ułatwia czyszczenie – grzejnik dzieli duża odległość od ściany oraz brak w nim zakamarków, w których może zbierać się kurz i brud.

+ bardzo łatwe do czyszczenia
+ prosta konstrukcja (dwie płyty)

grzejniki elektryczne/olejowe: jest to modułowy kaloryfer, którego główną cechą jest mobilność. Może być ustawiony na podłodze wszędzie, gdzie sobie tego życzymy, a wygodne kółka ułatwiają przemieszczanie. Może być stosowany wszędzie, od warsztatu, przez łazienkę, aż po salon.

+ mobilność
+ uniwersalność
+ standardowo wyposażone w termostat

grzejniki podłogowe i podtynkowe: zdecydowanie najnowocześniejsza i najlepsza metoda ogrzewania pomieszczeń. Podłogowe, sufitowe oraz ścienne grzejniki zintegrowane są ze strukturą budynku, są niewidoczne, zapewniają najbardziej naturalne i zdrowe warunki w pomieszczeniu (brak zjawiska „przesuszenia powietrza”, brak zawilgoceń – zero ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów). Co ważne, mają ogromną wydajność, obniżającą koszty eksploatacji; początkowe duże koszty montażu szybko się zwracają dzięki mniejszym rachunkom za energię.

+ równomierne nagrzanie podłoża
+ oszczędność miejsca szczególnie w małych pomieszczeniach
+ bardzo duży komfort
+ niskie koszty eksploatacji (nawet o 40% mniejsze zużycie energii w porównaniu do grzejników modułowych!)

grzejniki na podczerwień: grzejnik nie nagrzewa powietrza, ale emituje niewymagające medium promieniowanie podczerwone bezpośrednio na wszystkie powierzchnie, podnosząc ich temperaturę. Dokładnie tak, jak Słońce ogrzewa przedmioty na Ziemi. Promieniowanie cieplne przemierza zero absolutne próżni kosmicznej i staje się „ciepłe” dopiero w momencie, w którym napotka Twój policzek w bezchmurny dzień; i takie też wrażenie daje grzejnik IR – jakbyś stał/a w Słońcu! Jest to najbardziej komfortowa i naturalna dla człowieka metoda ogrzewania. Aż 60% gospodarki cieplnej ciała polega na regulacji promieniowania emitowanego i odbieranego. Tylko 15% ciepła czerpiemy z temperatury powietrza!

+ odpowiednie do wnętrz, w których ważna jest estetyka
+ pozwalają oszczędzić miejsca
+ możliwość montażu na suficie lub na ścianie
+ nośnikiem ciepła nie jest powietrze, lecz każdy przedmiot w zasięgu
+ oszczędność energii sięgająca nawet 50% w porównaniu do tradycyjnych grzejników elektrycznych
+ zapewniają ciepło w miejscach, gdzie często otwiera się drzwi i okna (korytarze, przedsionki, warsztaty, hale produkcyjne, sklepy, etc.)

RODZAJ REGULACJI TEMPERATURY

Grzejniki są wyposażone w elementy służące do regulacji temperatury. Najprostsze modele mają zwykły zawór, regulujący przepływ gorącej wody. Lepsze modele wyposażone są w termostaty, automatycznie utrzymujące wymaganą temperaturę pomieszczenia. Grzejniki IR posiadają cyfrowe programatory i aplikacje smartfonowe (wi-fi), dzięki którym można stworzyć „inteligentne” algorytmy regulujące pracę w zależności od zapotrzebowania, np. włączając grzejnik wieczorem na czas kąpieli i wyłączając, gdy nie używamy pomieszczenia przebywając w pracy.

MOC

Moc grzejnika jest parametrem krytycznym dla wielkości pomieszczenia i spodziewanej funkcji – sporadyczne dogrzewanie, suszenie, czy stałe ogrzewanie wymagają innej mocy. Zwyczajowo przyjęto, że dla 1 metra kwadratowego pomieszczenia mieszkalnego wystarczy:

  • 60 W, jeśli budynek jest doskonale izolowany, tzn. ma co najmniej 10 centymetrów styropianu i wielowarstwową ścianę
  • 100 W, jeśli budynek ma 5 cm styropianu
  • 140 W, jeśli budynek nie ma izolacji cieplnej

Wydajność grzejnika zależy od wielu parametrów – przed zakupem koniecznie skonsultuj się ze specjalistą lub doradcą klienta w sklepie, pomoże on dobrać produkt do Twojego konkretnego zapotrzebowania.

ZASILANIE

  • wodne: klasyczne „centralne ogrzewanie”
  • elektryczne: za pomocą grzałki elektrycznej lub promiennika IR
  • wodno-elektryczne: w sezonie grzewczym korzysta się z „c.o.”, poza sezonem z grzałki elektrycznej

Polecamy